Tego typu drzwi są wymyślone nie tylko do zupełnie w cudzysłowie „zakręconych” wnętrz, chociaż przyznać należy, że najlepiej sprawdzą się one w domach lub apartamentach urządzonych nowocześnie oraz nieszablonowo. Należy wiedzieć, że ich skrzydło zamocowane jest na specjalnych zawiasach umieszczonych w dole i w górze stalowej ościeżnicy – centralnie bądź bliżej ościeżnicy.
Drzwi również mogą wykonywać obrót o 360 stopni, ale jeżeli nie zależy nam na tak obszernym zakresie, można wtedy zastosować ogranicznik obrotu i wtedy kąt wyniesie 180 lub 90 stopni. Pomimo dużego ciężaru (drzwi takie są przeważnie większe od standardowych) ich obsługa jest bardzo prosta. Poruszają się one lekko oraz są wyposażone w samozamykacz. Bardziej poszukiwaną odmianą drzwi obrotowych są obrotowo-uchylne.
Z pewnością są bardziej praktyczne, bowiem po otwarciu pozostawiają znacznie więcej miejsca do przejścia w porównaniu z typowymi drzwiami obrotowymi. Co więcej, skrzydło pozostające w pozycji otwartej zajmuje we wnętrzu mniej miejsca. Jego długość jest bowiem podzielona między dwie strony ściany. Jedna część znajduje się w jednym pomieszczeniu, natomiast druga – w drugim. Co więcej, skrzydło z takim mechanizmem może się otwierać w obie strony – do środka lub na zewnątrz pomieszczenia. Zamiast zawiasów drzwi posiadają dolne oraz górne uchwyty połączone z prowadnicami zamocowanymi do górnego odcinka ościeżnicy. Skrzydło może więc wykonywać ruch obrotowy – w lewo lub w prawo, a oprócz tego przyciągane zostaje do ościeżnicy. Obecnie w naszym kraju drzwi tego typu nie są popularne i posiada je w ofercie jeszcze mała ilość producentów.
Większego wyboru spodziewajmy się na zagranicznych portalach internetowych. Nie są one jednak tanie. Sporo kosztuje szczególnie system otwierania. W przypadku drzwi obrotowo-uchylnych skrzydła dobiera się zwykle z grupy standardowych drzwi wewnętrznych danego producenta. Zostają one później zaadoptowane do wymogów systemu.