Drewno to materiał szlachetny, prosty i wciąż ceniony m. in. w budownictwie. Piękno drewna jest ponadczasowe, w przeciwieństwie do trwałości tego materiału. Niekonserwowane drewno szybko zaczyna butwieć, gnić i tracić barwę. Dlatego starano się opracować materiał, który mając zalety drewna, będzie pozbawiony jego wad.
I tak, na początku lat 70tych XX w. opracowano tzw. drewno kompozytowe. Zasadniczo składa się ono z dwóch komponentów: mączki drzewnej oraz polimeru (najczęściej polichlorku winylu, czyli PCV). Zwykle zawiera też inne dodatki, w tym barwniki. Używa się go najczęściej do produkcji desek kompozytowych, które mają szerokie zastosowanie. Czy próba ulepszenia drewna się powiodła? Wiele wskazuje, że tak, choć zwykłe drewno i to kompozytowe istotnie się różnią.
W drewnie kompozytowym udało się osiągnąć przede wszystkim dużo lepszą trwałość. Wykonane z niego deski kompozytowe nie gniją, ani nie butwieją, nie imają się ich także grzyby i owady. Nie są łatwopalne i nie chłoną wilgoci. Wykazują dużą odporność na ścieranie. Z czasem nie wypaczają się, co często ma miejsce w przypadku naturalnego drewna. Deskom kompozytowym niestraszne też słone środowisko. Działanie promieni UV nie zmienia znacząco ich koloru, choć z czasem i one mogą się nieco odbarwiać. Drewno kompozytowe jawi się więc jako materiał idealny. Zachowuje przy tym wiele cech, za które cenimy naturalne drewno: nie nagrzewa się zanadto wystawione na ostre słońce, jest przyjemne w dotyku i fakturą przypomina prawdziwe drewno.
Podobnie też wygląda, choć tu czeka pewne rozczarowanie: barwa desek kompozytowych jest jednolita. Na rynku dostępnych jest wiele odcieni, ale zawsze będą to jednolite barwy. To zła wiadomość, dla tych, którzy cienią naturalne drewno za ciekawą fakturę. Tej drewno kompozytowe jest pozbawione, choć upodabnia się przy tym nieco do spatynowanego drewna egzotycznego. Mimo wszystko deski kompozytowe odnajdą się w wielu aranżacjach i wciąż będą wyglądały całkiem naturalnie, a przy tym nie będą wymagały czasochłonnej konserwacji. Niewielkie rysy, czy skazy można łatwo usunąć papierem ściernym. Deski kompozytowe to materiał prosty w pielęgnacji i łatwy w montażu. Najczęściej zastosowanie znajduje jako połoga na tarasie, gdzie sprawdza się wprost wyśmienicie.
Warto wspomnieć też, że drewno kompozytowe jest materiałem przyjaznym środowisku – nie zawiera szkodliwych substancji i może zostać poddane recyklingowi. Choć deski kompozytowe mają wiele zalet i doskonałe właściwości użytkowe, raczej nie wyprą na dobre naturalnego drewna. Pozostaną raczej jego substytutem, który w określonych sytuacjach będzie z powodzeniem spełniał swoją rolę. Rynkową niszą, którą deski kompozytowe przebojem zdobyły, są tarasowe podłogi.
Klienci bardzo chętnie wybierają ten materiał na podłogę do swoich tarasów z uwagi na łatwość utrzymania i korzystne właściwości. Należy przypuszczać, że popularność drewna kompozytowego nie będzie słabła – dziś jest to materiał łatwo dostępny i godny uwagi.